Uprawa kukurydzy w Polsce cieszy się nieustanną popularnością. Spowodowane jest to zarówno szerokimi możliwościami jej wykorzystania, jak też wysokim potencjałem plonowania – również na słabszych stanowiskach. Jednym z podstawowych warunków pozwalających na wysoką efektywność upraw kukurydzy jest prawidłowo przeprowadzony zasiew. Ten natomiast zależy z kolei od narzędzi, którymi dysponujemy. W naszym artykule przedstawimy kilka wskazówek w zakresie tego, na co należy zwrócić uwagę i jak prawidłowo przygotować siewnik do kukurydzy.
Siewniki punktowe to uniwersalne maszyny, do wysiewu wielu gatunków roślin. Używa się je nie tylko w uprawach kukurydzy, lecz również słonecznika, buraków, marchwi, cebuli oraz innych. Wszędzie gdzie ważna jest precyzja wysiewu i oszczędność materiału. Maszyny te umożliwiają siew wielorzędowy z zachowaniem określonych odstępów między rzędami. Na rynku dostępna jest cała gamę modeli, które różnią się parametrami i związanymi z nimi możliwościami.
Punktem wyjścia w zakresie wyboru i późniejszego serwisu siewnika jest sposób dystrybucji nasion. W tym zakresie wyróżnia się modele pneumatyczne nadciśnieniowe, pneumatyczne podciśnieniowe oraz mechaniczne. Modele pneumatyczne nadciśnieniowe, wyposażone zostały w tarcze wysiewające z otworami. W chwili, gdy obracająca się tarcza trafia na dyszę i wtłacza powietrze, to powstała w ten sposób różnica ciśnień powoduje utrzymanie na dnie leja jednego nasiona, podczas gdy pozostałe są wydmuchiwane. W momencie obrotu tarczy, różnica ciśnień zanika i nasiono trafia do bruzdy.
Modele podciśnieniowe działają na zbliżonej zasadzie, jednak w tym przypadku ciśnienie powoduje przyssanie nasionka do tarczy. W momencie jej obrotu zlikwidowana różnica ciśnień umożliwia jego uwolnienie, w wyniku czego trafia ono w bruzdę.
Kolejny rodzaj to siewniki mechaniczne, które do dystrybucji materiału siewnego wykorzystują zespoły tarczowe, łyżeczkowe lub taśmowe. Będące w ruchu poszczególne elementy powodują odseparowanie nasiona i umieszczenie go w bruździe.
Poza sposobem działania, w trakcie wyboru siewnika punktowego i jego późniejszego serwisu powinniśmy też zwrócić uwagę m.in. na:
Poziom skomplikowania tych maszyn sprawia, że do sprawnego działania wymagają uwagi i regularnych przeglądów. Należy bowiem podkreślić, że prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów umożliwia precyzyjne rozprowadzenie materiału siewnego. To natomiast pozwala na efektywną uprawę i wysoki plon. I także na oszczędność w ziarnie, co jest szczególnie ważne, jeśli korzystamy z materiału kwalifikowanego.
Dokonując szczegółowego przeglądu możliwości i parametrów, warto posłużyć się przykładem siewników punktowych KUHN – jednego z liderów w branży rolniczej ze 190 letnim doświadczeniem. Producent ten przygotował trzy serie siewników punktowych pneumatycznych.
Seria PLANTER, to uniwersalne siewniki precyzyjne z sześcioma różnymi ramami. Ramy pozwalają przystosować je do potrzeb niemal każdego gospodarstwa rolnego. Poszczególne modele mogą zostać wyposażone w od 6 do 12 sekcji, pozwalających na wysiew w rozstawie od 25 do 80 cm. Siewniki tej serii wyróżnia również obniżony punkt uwalniania nasion, który wynosi poniżej 10 cm. PLANTERY korzystają z zaczepu kat. 2, czyli jarzma i wykorzystują dwa koła napędowe.
Należy też wspomnieć, że siewniki te zostały wyposażone w trzy typy sekcji wysiewających:
Ponadto przygotowano również opcję aparatu wysiewającego w aluminiowej obudowie o dużej wytrzymałości. W tym rozwiązaniu pobieranie nasion odbywa się na zasadzie podciśnienia.
KUHN opracował również model PLANTER TRS przeznaczony dla dużych i bardzo dużych gospodarstw. Można w nim zastosować segment nawet 24 rzędów – a w mniejszych ciągnikach 16 lub 18 rzędów.
Kolejna seria od KUHN to siewniki MAXIMA, pozwalające na wysoką precyzję siewu przy większej prędkości. W tym przypadku producent przewidział gamę aż 12 modeli. W zależności od konfiguracji mogą posiadać od 6 do 12 rzędów w rozstawie od 37,5 cm do 80 cm. Podobnie, jak siewniki PLANTER korzystają z dwóch kół napędowych i mogą pracować na zaczepie kat. 2, czyli jarzmie.
Sekcja wysiewająca posiada natomiast:
Tym co wyróżnia gamę siewników punktowych MAXIMA, to wysoka prędkość robocza, która może wynosić nawet do 10 km/h.
Ostatnia z serii, czyli KOSMA powstała, jako kompromis pomiędzy siewnikami PLANTER oraz MAXIMA. Są one lżejsze i pozwalają na zwiększenie finalnego udźwigu. W zależności od modelu występuje w konfiguracjach:
Należy też podkreślić, że modele KOSMA mogą zostać wyposażone w technologię ISOBUS, pozwalającą na automatyczne wytyczanie rzędów przez GPS. To z kolei zapewnia znacznie wyższą efektywność realizowanych prac.
W przypadku producenta KUHN należy też wspomnieć o opracowanej przez niego aplikacji mobilnej MyKUHN, która ułatwia zarządzanie flotą maszyn. Jest to realizowane m.in. poprzez dostęp do:
Szczególnie istotne są informacje o dostępności części zamiennych. Mimo dużej niezawodności maszyn, należy wziąć pod uwagę poziom ich zużycia w kolejnych sezonach. W przypadku zamiaru zachowania bezawaryjności maszyny do wszelkich napraw rekomendowane są oryginalne części zamienne KUHN. Dzięki nim możemy być spokojni o ich dopasowanie do danego modelu oraz niezawodność, za którą stoi doświadczenie i znajomość zasad eksploatacji oraz budowy maszyn rolniczych. Więcej informacji na temat oferty KUHN znajdą Państwo u doradcy Rolserwis.
Wracając do głównego tematu naszego artykułu, czyli wiosennych przygotować siewników do kukurydzy warto mieć na uwadze kilka elementów.
Pierwszym z zadań, które powinniśmy wykonać jest ocena zużycia poszczególnych jego elementów. W tym zakresie niezbędne jest sprawdzenie stanu ramy, zbiorników oraz pozostałych części maszyny, szczególnie części ruchomych, jak koła zębate, czy łańcuchy. Należy je dokładnie wyczyścić, co należy robić przy użyciu środków nieprzyciągających zabrudzeń.
Kolejnym elementem jest wymiana zużytych części. W tym przypadku opłacalny jest wybór oryginalnych części zamiennych. W efekcie eliminujemy problemy z ich dopasowaniem oraz długotrwałymi zwrotami. Dzięki temu, że oryginalne części zostały zaprojektowane i wykonane w ramach tej samej firmy, co nasz sprzęt, możemy być również spokojni o ich jakość oraz wytrzymałość. W kontekście części zamiennych, warto ponownie przytoczyć przykład maszyn KUHN, gdzie w aplikacji mobilnej możemy znaleźć katalog części zamiennych wraz z ich dostępnością. Pozwala to więc, zmniejszyć ryzyko długich przestojów i zaburzenia harmonogramu prac naszego siewnika.
Do innych czynności, które powinno wykonać się przed siewem należy m.in.:
Należy podkreślić, że rzetelne podejście do sprawdzenia stanu siewnika punktowego pozwoli uniknąć kosztownych awarii. Mowa tutaj nie tylko o wydatkach związanych z potencjalną naprawą, lecz przede wszystkim kosztach przestoju. Może się bowiem okazać, że brak rzetelnego przeglądu oraz zły dobór części zamiennych spowoduje wyłączenie maszyny z użytku przez dłuższy czas. To może natomiast prowadzić do ograniczenia możliwości wysiewu w najkorzystniejszym okresie, co będzie miało wpływ na jakość plonu. Trzeba też pamiętać, że nieodpowiednie nastawienie maszyny może być powodem do tego, że materiał siewny nie będzie wystarczająco precyzyjnie zaaplikowany, co również ma przełożenie na efektywność uprawy.
Wiosenny serwis siewników precyzyjnych jest zatem niezwykle istotny, a jego pominięcie może nieść poważne konsekwencje dla naszej pracy. Z tego powodu warto rozważyć zlecenie przeglądu i przygotowania maszyny do sezonu profesjonalnym doradcom Rolserwis. Pozwoli to na weryfikację stanu zużycia poszczególnych elementów, poprawne ustawienie maszyny, a w razie stwierdzenia takiej konieczności – również zlecenie wymiany zużytych części. Weryfikacja siewnika, którą wykonuje nasz doradca, jest bezpłatna. Skontaktuj się z nami i umów się już dziś na spotkanie i sprawdzenie stanu siewnika.