Kukurydza jest rośliną znaną od tysięcy lat. Przez ten czas stale udoskonalano sposób jej uprawy, dążąc do zwiększenia plonu. W Polsce kukurydza, mimo już długiej tradycji uprawowej – zdaniem specjalistów – nadal notorycznie nie osiąga pełnego potencjału plonowania. Może mieć to przyczyny w wielu czynnikach związanych z terminem i techniką wysiewu. Również doborem stanowiska, lecz istotnym aspektem staje się też skuteczne nawożenie i ochrona. W naszym artykule skupimy się właśnie na tej kwestii, przybliżając kilka faktów, w zakresie dbania o potencjał plonowania kukurydzy, przy użyciu nawozów i środków ochrony roślin.
Kukurydza jest rośliną dość uniwersalną i prostą do uprawy w polskich warunkach. Do efektywnego rozwoju niezbędne są dla niej jednak wyższe, niż w przypadku rzepaku, czy pszenicy temperatury powietrza i ilość światła. Do kiełkowania potrzebuje ok 6-10 stopni Celsjusza. Wiosenne przymrozki potrafią spowolnić jej wzrost i obniżyć obsadę roślin. W efekcie ważny staje się też odpowiednio dobrany termin wysiewu.
Kukurydza jest odmianą o bardzo dużym potencjale plonotwórczym. Jednak do swojego prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Nie lubi ziem zimnych, podmokłych, bardzo ciężkich, jak również suchych i ilastych. Może być za to z powodzeniem uprawiana na glebach lekkich i torfowych, kompleksach pszennych i żytnich, czy zbożowo-pastewnych. Najlepiej plonuje na ziemiach lekko kwaśnych o pH 6-6,5 – zasobnych w próchnicę i składniki odżywcze, a także charakteryzujących się właściwymi stosunkami wodno-powietrznymi.
Prawidłowe nawożenie, odpowiednio dobranymi składnikami, zawierającymi przede wszystkim fosfor, potas i magnez, poprawia skład aminokwasowy białek, a także zwiększa odporność na niekorzystną temperaturę i niedobór wody. Należy też podkreślić, że składniki te mają również wpływ na lepsze wypełnienie ziarna, sprzyjając równomiernemu rozwojowi. Całość warto zbilansować z innymi, niezbędnymi w rozwoju mikroelementami, a następnie uzupełnić zabiegami ochronnymi.
Do nawozów, które warto stosować w przypadku kukurydzy należą przykładowo:
Warto pamiętać, że każdy rodzaj nawozu powinien być dobrany z uwzględnieniem parametrów glebowych. Poza nawozami od Adob, należy zwrócić również uwagę na produkty Agrarius, pozwalające zaobserwować pewien przekrój preparatów wspomagających wzrost roślin, szczególnie kukurydzy. W tym zakresie warto zwrócić uwagę na:
Kukurydza – nawet w przypadku zapewnienia jej odpowiednich warunków rozwoju – nadal narażona jest na rożnego typu zagrożenia, w postaci przede wszystkim:
Pierwszą linię obrony przed tego typu zagrożeniami, stanowi stosowanie odpowiedniego rodzaju środków ochrony roślin, w tym herbicydy. Mogą być stosowane zarówno doglebowo, jak i nalistnie, co pozwala zarówno na przedwschodową, jak też powschodową ochronę kukurydzy. Trzeba też pamiętać, by dany rodzaj ochrony dobrać do typu zagrożenia oraz odmiany, która występuje w naszej uprawie.
Podsumowując należy podkreślić, ze dobry plon kukurydzy zależy zarówno od stosowanych rozwiązań w zakresie agrotechniki, jak też odpowiedniego doboru nawozów i środków ochrony roślin. Pozwolą one z jednej strony stworzyć odpowiednie warunki do dynamicznego rozwoju kukurydzy, natomiast z drugiej strony pozwolą ją zabezpieczyć przed chwastami, grzybami i szkodnikami.
Po więcej informacji o nawozach i środkach ochrony roślin, zapraszamy do naszych doradców
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Środki ochrony roślin mogą nabywać jedynie osoby pełnoletnie oraz – w przypadku środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych – osoby, które posiadają kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Tekst jedn. Dz.U. z 2023 poz. 340 z późn. zm.), w tym osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin.