Nawożenie kukurydzy powinniśmy dostosować do możliwości plonowania roślin a także zasobności gleby. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem, gwarantującym efektywność nawożenia, jest wykonanie zabiegu własciwą techniką i w odpowiednim terminie.
W naszym artykule znajdziecie informacje, jakie są szacunkowe dawki na przykład fosforu i potasu w uprawie kukurydzy. Dodatkowo dowiecie się, jak stosować w hodowli tej rośliny azot.
W uprawie na ziarno, z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy kukurydza przeciętnie pobiera następujące dawki składników pokarmowych:
Zaś w uprawie na zielonkę, z plonem 10 t biomasy kukurydza przeciętnie pobiera:
Pamiętajmy, iż bBardzo duży wpływ na wielkość i jakość plonu kukurydzy ma nawożenie azotem. Po pierwsze, optymalnie zbilansowana dawka azotu zwiększa masę plonu oraz zawartość białka w ziarnie. Po drugie, przy uprawie kukurydzy na zielonkę ma wpływ skład chemiczny paszy i między innymi polepsza jej strawność. Prawidłowe nawożenie fosforem (np. nawożenie współrzędne) i potasem stymuluje rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu rośliny lepiej znoszą okresowe spadki temperatury, szczególnie niebezpieczne w początkowym okresie ich wzrostu.
Do nawożenia kukurydzy polecamy szeroki asortyment naowzów mineralnych, produkowanych przez Grupę Azoty.
Poniżej przykłady produktów, polecanych przy uprawie kukurydzy: