Rzepak ozimy jest jedną z najważniejszych upraw w rolnictwie, dostarczając cennego surowca do produkcji oleju roślinnego, biopaliw oraz pasz. Jego uprawa wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami, wśród których ochrona przed chorobami, szkodnikami i chwastami odgrywa kluczową rolę. Skuteczna ochrona rzepaku ozimego to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich środków ochrony roślin, ale również precyzyjnego ich zastosowania w odpowiednich momentach rozwoju rośliny. W artykule omówimy najnowsze strategie i technologie wspomagające rolników w efektywnej ochronie rzepaku, aby zapewnić wysokie plony i dobrą jakość upraw.
· nowy jesienny pakiet herbicydowy do rzepaku ozimego
· przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych
· skład: Belkar: halauksyfen metylu – Arylex™ – 10 g/l, pikloram – 48 g/l, Kliper: metazachlor -500 g/l, aminopyralid – 5,3 g/l, pikloram –13,3 g/l
· dawka: Belkar 0,25 l/ha + Kliper 0,75 l/ha
· pakiet na 4 ha
BELKAR PAK to nowy jesienny pakiet herbicydowy firmy Corteva, do rzepaku ozimego, przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych. Zawiera dwa uzupełniające się środki ochrony rzepaku przed chwastami, takie jak Belkar oraz Kliper. Są to herbicydy selektywne o działaniu układowym, stosowane nalistnie, występujące w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie.
W jednym zabiegu zwalcza szeroką gamę chwastów, między innymi chaber, rumianowate, fiołka, jasnoty, komosę, mak, przytulie, stuliche, tasznik, tobołki, bodziszki, dymnice.
Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.), Chaber bławatek (Centaurea cyanus), Dymnica pospolita (Fumaria officinalis), Jasnota biała (Lamium album), Jasnota różowa (Lamium amplexicaule), Komosa biała (Chenopodium album), Mak polny (Papaver rhoeas), Maruna bezwonna (Matricaria perforata), Przytulia czepna (Galium aparine), Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla), Stulicha psia (Descurainia sophia) oraz Tasznik pospolity (Capsella bursa-pastoris) czy Tobołki polne (Thlaspi arvense).
· uzupełniające się działanie czterech substancji aktywnych
· dobra ochrona rzepaku nawet w niekorzystnych warunkach
· nie stanowi zagrożenia dla roślin następczych
· sprawdza się w uprawie płużnej i bezorkowej
· działa układowo
· wygodny pakiet w stosowaniu, łatwe przeliczanie
· dwa odmienne mechanizmy działania zapobiegają występowaniu narastającej odporności chwastów na herbicydy
Ochrona rzepaku ozimego
Środek stosować jesienią, w fazie od 2 liści właściwych rzepaku (od BBCH 12)
Dawki: Belkar 0,25 l/ha + Kliper 0,75 l/ha
UWAGI O BELKAR:
Termin stosowania: środek stosować jesienią, w fazie 2 – 4 liści właściwych rzepaku (BBCH 12-14)
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 l/ha
Środek stosować jesienią, w fazie 6 – 8 liści właściwych rzepaku (BBCH 16-18)
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5 l/ha.
Podczas zabiegu należy upewnić się, że chwasty nie są całkowicie zakryte przez roślinę uprawną.
Zalecana ilość wody: 100-300 l/ha.
Opryskiwanie: średnio kropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
UWAGI O KLIPER:
Środek stosować jesienią, gdy rośliny rzepaku znajdują się w fazie od 1 liścia do fazy 3 liścia (BBCH 11-13).
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 l/ha
Środek chwastobójczy stosowany nalistnie, który skutecznie zwalcza chwasty dwuliścienne w rzepaku ozimym
Skład: chlopyralid 240 g/l, pikloram 80 g/l, aminopyralid 40 g/l
Dawka: 0,2 l/ha
NAVIGATOR 360 SL jest herbicydem selektywnym o działaniu układowym, zalecanym do stosowania nalistnie, a występującym w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Ponadto jest przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym.
Chwasty wrażliwe: chaber bławatek, dymnica pospolita, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, rdestówka powojowata (syn. rdest powojowaty), samosiewy grochu.
Średnio wrażliwe chwasty: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna.
Chwasty średnio odporne: jasnota purpurowa, tasznik pospolity.
Odporne chwasty: przetacznik perski.
Środek pobierany jest poprzez liście chwastów, a następnie szybko przemieszczany w roślinie do stref wzrostowych rośliny. Pierwszym objawem działania herbicydu jest zahamowanie wzrostu, następnie chwasty ulegają deformacji, dodatkowo powstają chlorozy prowadzące do nekroz i zamierania.
Stosuje się jesienią, gdy rośliny rzepaku znajdują się w fazie pełni rozwiniętych liścieni do czterech liści właściwych (BBCH 10-14) oraz na chwasty znajdujące się w fazie liścieni do 4 liści właściwych.
Dawka: 0,2 l/ha
Zalecana ilość wody: 150-300 l/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji potraktowanej środkiem (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, mrozy, choroby lub szkodniki) na polu tym można uprawiać zarówno rzepak jary, gorczycę, kapustę z rozsady, a także zboża lub kukurydzę, jednak nie wcześniej niż po trzech miesiącach od zastosowania środka i po wykonaniu orki na głębokości minimum 15 cm.
Po jesiennym zastosowaniu środka Navigator 360 SL i zbiorze rzepaku w normalnym terminie, roślinami następczymi mogą być:
– jesienią następnego roku kalendarzowego – zboża, rzepak ozimy, gorczyca, trawy
– wiosną kolejnego roku kalendarzowego (po upływie 18 miesięcy od zastosowania środka) – wszystkie rośliny
Słoma oraz inne resztki pożniwne (ścierń, łuszczyny) oraz obornik ze słomy pochodzącej z plantacji, na której stosowano Navigator 360 SL, może być zastosowany i wymieszany z glebą tuż przed siewem rzepaku, kukurydzy lub zbóż oraz traw bez wsiewki roślin motylkowatych.
Natomiast przed uprawą buraków, ziemniaków, roślin strączkowych, słonecznika, pomidorów, papryki, ogórków i innych roślin dyniowatych, sałaty, marchwi, pietruszki i innych warzyw oraz tytoniu, słoma oraz inne resztki pożniwne (ścierń, łuszczyny) oraz obornik ze słomy pochodzącej z plantacji, na której stosowano Navigator 360 SL, muszą być wymieszane z glebą minimum 6 miesięcy przed ich siewem lub sadzeniem.
Macho 500 SC jest herbicydem w postaci koncentratu rozpuszczalnego w wodzie stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Substancja ta jest herbicydem selektywnym o działaniu układowym, pobieranym przez korzenie i hypokotyl, hamującym kiełkowanie chwastów. Efektem działania środka jest brak chwastów na polu, lub silnie ograniczony wzrost i rozwój siewek co prowadzi do stopniowego ich zamierania. Najlepszy efekt zwalczania chwastów uzyskuje się stosując środek przed wschodami chwastów oraz po wschodach do fazy pierwszej pary liści. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna metazachlor zaliczana jest do grupy K3. Środek przeznaczony jest do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.
Zastosowanie:
a) pojedynczo środka ochrony rzepaku
Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, maruna bezwonna, miotła zbożowa, przytulia czepna, rumian polny, tasznik pospolity,
Średnio wrażliwe: fiołek polny, niezapominajka polna, samosiewy zbóż
b) w mieszaninie
Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, tobołki polne, przetacznik perski, przytulia czepna.
Średnio wrażliwe: chaber bławatek.
Oporne: fiołek polny, samosiewy zbóż.
Labrador Extra 50 EC to:
CHWASTOBÓJCZY PREPARAT ZWALCZAJĄCY PERZ, MIOTŁĘ ZBOŻOWĄ, WYCZYŃCA POLNEGO
Labrador Extra pobierany jest przez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów. Działanie środka na chwasty objawia się żółknięciem, a następnie zasychaniem najmłodszych liści. Pierwsze efekty działania środka widoczne są po upływie około 7 dni, a pełny efekt działania w zależności od przebiegu pogody jest widoczny po około 2-3 tygodniach. Niska temperatura wydłuża efekt działania środka a chłodna pogoda i susza opóźniają działanie środka, ale nie obniżają jego skuteczności. Opady deszczu występujące w 3 godziny po zabiegu nie mają wpływu na działanie środka.
Chwasty jednoroczne są najbardziej wrażliwe na działanie środka od fazy 2 liści do początku krzewienia, perz właściwy w fazie 4-6 liści.
Dawka 0,75 l/ha:
Chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, samosiewy zbóż, wiechlina zwyczajna, włośnica sina, włośnica zielona (chwasty wrażliwe)
Perz właściwy (chwasty średnio odporne)
Życica trwała (chwasty odporne)
Dawka 1,5 l/ha:
Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, samosiewy zbóż, wiechlina zwyczajna, włośnica sina, włośnica zielona, życica trwała.
Dawka 2,0 l/ha:
Chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, perz właściwy, samosiewy zbóż, wiechlina zwyczajna, włośnica sina, włośnica zielona, życica trwała.
– jesienią, gdy rzepak wykształcił co najmniej pierwszą parę liści (BBCH 12)
lub
– wiosną po ruszeniu wegetacji, ale nie później niż do początku fazy rozwoju pąków kwiatowych (fazy „zielonego pąka”) (do BBCH 50).
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 – 2,0 l/ha.
Optymalna ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średnio kropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Agrosar 360 SL to:
HERBICYD TOTALNY, SKUTECZNY PREPARAT CHWASTOBÓJCZY ZWALCZAJĄCY CHWASTY JEDNO- I DWULIŚCIENNE PRZED I PO ZBIORZE ROŚLIN UPRAWNYCH ORAZ W OGRODACH, NA DZIAŁKACH ORAZ TERENACH UŻYTKOWYCH
Agrosar 360 SL jest nalistnym herbicydem o działaniu układowym.
Pobierany jest poprzez zielone części roślin (liście, zielone pędy i nie zdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się po całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi itp.) powodując ich zamieranie.
Pierwsze objawy działania środka ochrony rzepaku (żółknięcie i więdnięcie) są widoczne po upływie 7-10 dni od zabiegu.
Całkowite zamieranie roślin następuje po upływie 2-3 tygodni. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie środka.
babka lancetowata, babka zwyczajna, bodziszek drobny, bodziszek czerwony, bylica pospolita, chaber bławatek, chwastnica jednostronna, glistnik jaskółcze ziele, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, jaskier rozłogowy, jasnota purpurowa, komosa biała, koniczyna polna, krwawnik pospolity, kupkówka pospolita, maruna bezwonna, mlecz polny, mniszek lekarski, nawłoć kanadyjska, ostrożeń polny, owies głuchy, palusznik pospolity, perz właściwy, pępawa zielona, podagrycznik pospolity, pokrzywa zwyczajna, powój polny, przetacznik perski, przetacznik trójlistny, przymiotno kanadyjskie, przytulia czepna, rdest ptasi, rogownica pospolita, rumianek pospolity, stulisz lekarski, szarłat szorstki, szczaw polny, szczaw tępolistny, szczaw zwyczajny, szczawik żółty, tasznik pospolity, tobołki polne, wiechlina roczna, włośnica zielona, wyka ptasia, wyka wąskolistna.
POJEMNOŚĆ: 1 L
HERBICYD JESIENNY O DZIAŁANIU UKŁADOWYM ZAWIERAJĄCY TRZY SUBSTANCJE AKTYWNE DO POWSCHODOWEGO ZWALCZANIA CHWASTÓW DWULIŚCIENNYCH W RZEPAKU
LaDiva to herbicyd jesienny, selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej (EC). Posiada unikalny skład, który pozwala na zwalczanie chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym, bez konieczności mieszania z innymi herbicydami powschodowymi dla rzepaku. Środek jest rozwiązaniem powschodowym, umożliwiającym zwalczenie roślin niepożądanych w przypadku kłopotów z aplikacją produktów posiewnych, np. w sytuacji wystąpienia suszy lub nadmiernych opadów. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancje czynne: halauksyfen metylu, aminopyralid, oraz pikloram zaliczane są do grupy 4 (dawniej O).
La Diva zawiera trzy substancje czynne z grupy regulatorów wzrostu (zwanej również syntetycznymi auksynami), które hamują działanie naturalnych hormonów roślinnych odpowiedzialnych za wzrost i rozwój roślin. Środek pobierany jest przez liście. Objawami działania są deformacje liści, a także łodyg, a następnie zamieranie roślin.
Działa na chwasty:
– wrażliwe: bodziszek drobny, chaber bławatek, dymnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przytulia czepna, rumianek pospolity, stulicha psia*, tasznik pospolity.
– średnio wrażliwe: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała**, przetacznik perski*, tobołki polne*.
– odporne: przetacznik perski**, tobołki polne**.
* środek stosowany jako ochrona rzepaku ozimego od fazy drugiego liścia właściwego do fazy czwartego liścia właściwego
** stosowany jako ochrona rzepaku ozimego od fazy czwartego liścia do fazy 9 liści właściwych.
Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnego lub ciągnikowego opryskiwacza polowego.
Ochrona rzepaku ozimego
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 l/ha.
Środek należy stosować jesienią, od fazy 2 liści właściwych do fazy 9 liści właściwych rzepaku (BBCH 12 – 19).
Zalecana ilość wody: 100-300 l/ha.
Opryskiwanie: średnio kropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Płock 797 587 065 Katarzyna Okraszewska
Kutno 735 913 590 Patryk Pawłowski
Kalisz 668 357 208 Damian Sztejkowski
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
ŚOR mogą nabywać jedynie osoby pełnoletnie oraz – w przypadku środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych – osoby, które posiadają kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Tekst jedn. Dz.U. z 2023 poz. 340 z późn. zm.), w tym osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin.