Rynek nawozów znajduje się aktualnie w trudnej sytuacji. Zakłady produkujące w Europie zmniejszyły, a niektóre nawet wstrzymały produkcję z uwagi na brak gazu.
Grupa Azoty jako czołowy wytwórca na rynku polskim przewiduje dalsze wzrosty cen związane z wspomnianym wyżej ograniczeniem.
Niestety w ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu. Jednocześnie na przestrzeni ostatniego roku mocno wzrosły ceny pozostałych produktów energetycznych. Zarówno gaz, jak i uprawnienia do emisji to główna składowa część kosztów przy produkcji nawozów, stąd też ich wzrost znajduje odzwierciedlenie w ostatecznej rynkowej cenie nawozów nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej i na świecie. Przenosimy koszty cen gazu na cenę nawozów w sposób najmniej bolesny dla ostatecznego klienta. Chwilowe niedogodności w zakresie dostępności nawozów są związane z planowanymi remontami instalacji, które przeprowadziliśmy w lipcu i sierpniu br. – wyjaśnia przedstawicielka Grupy Azoty.
Jak sobie radzić w tej sytuacji? Warto planować zakupy z dużym wyprzedzeniem, analizować zapotrzebowanie i jak najlepiej dopasować nawóz do potrzeb gleby.
Jeśli potrzebujesz porady dotyczących nawożenia – skontaktuj się z nami –>KONTAKT
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Środki ochrony roślin mogą nabywać jedynie osoby pełnoletnie oraz – w przypadku środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych – osoby, które posiadają kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Tekst jedn. Dz.U. z 2023 poz. 340 z późn. zm.), w tym osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin.